Trabzonspor Haberleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı’nın Başakşehir maç sonu değerlendirmeleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, Spor Toto Süper Lig’in 19. haftasında evimizde oynadığımız ve 1-0 kazandığımız Medipol Başakşehir karşılaşması sonrasında açıklamalarda bulundu.

Teknik Direktörümüz, rakip takımın uzun bir süredir organizasyon anlamında güçlü bir yapıya sahip olduklarını ve öncesinde zor bir maça çıkacağımızı bildiğini belirterek, “2014’ten bugüne kadar 9 senedir, birçoğunun da içinde bulunduğu Başakşehir FK, ligin en iyi organize olan takımlarından bir tanesi. Bir hafızası var ve devamında bunun üstüne koyarak devam ediliyor. Emre hocayla beraber bunu geliştirerek devam ediyorlar. Zor bir müsabaka bizi bekliyordu. Özellikle maçın ilk yarısında, akan oyunda ve kale atışlarında baskı planlarımız son derece sağlıklı 45 dakika sürdü. Bunları doğru uyguladık, yeri geldiğinde stoperin bir tanesini feda ettik sekizlere. Belki başka pozisyondan gol yakalayabilirdik ama Bakasetas’ın attığı golle 1-0 öne geçtik. Kontrolsüz baskı yapsak bizi cezalandırabilirlerdi. İlk yarı bir şey vermedik. İkinci yarı başlarken 2.5 bölgede kompakt bir şekilde kalmak istedik. Pas organizasyonları çok fazla, Okaka’dan direkt oyunları var. Bek stoperler arası koşuları var. Bunlarla ilgili ilk yarı her şeyi doğru çalışarak geçit vermedik. Biz özellikle ikinci yarıda 45 ile 50. dakikalar arasında 2 pozisyon yakaladık. Özellikle ikinci golü bulup daha farklı kazanabilmek için bunu yapmıştık. Ama ikinciyi bulamayınca, topa sahip olarak üstümüze geldiler. Bazen kestik, bazen direkt oynadık. Bir tane direkten dönen topları var, bir de Uğurcan Çakır’ın kurtardığı var. Onun dışında rakibe pek bir şey vermedik. Özellikle böyle bir süreçte tekrar kazanarak devam etmek bizim için çok önemliydi. Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. Trabzonspor olarak yolumuza en iyi şekilde devam edeceğiz. Başakşehir ile beraber 27-28 resmi müsabaka oynayan takımlarız. Bu kolay bir süreç değil, onun için hem ligde hem de Avrupa’da onlara da başarılar diliyorum. Oyuncularımı hem savunmada hem hücumda yaptıkları fedakarlık, geçişlerdeki yardım ve kazandıkları için de tebrik ediyorum. Taraftarımıza da bu süreçte verdikleri destek için, çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avcı, bir süredir antrenmanda yapılan çalışmaların dışarıya sızdığını ve bunun kısa süre içerisinde ortaya çıkacağını ifade ederek, “26 aydır Trabzonspor takımı ligin en fazla puan alan takımı, en fazla kupa alan takımı. Futbolun içinde inişlerin çıkışların olduğu süreçlerde yaşayabiliyoruz. Beni aslında en çok yoran, Karagümrük ve geçen haftaki Alanya maçı. Alanya maçı başlıyor 7.5 dakikada 3 pozisyon yakalıyoruz, sonra golü yiyoruz. Sporcu ruhlu Trabzonspor bu kadar kolay teslim olmaz. Bu iki maç beni çok yormuştur. Bu iki maçla alakalı değerlendirme yapacağım demiştim. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’na, yönetimine ve Ertuğrul Doğan’a verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Kulübün içindekiler, taraftarlar, oyuncular göstermiş oldukları saygı ve teveccüh beni mutlu etmiştir. Vazgeçmeden devam edeceğim. Geldiğimizgünden bugüne kadar hem yarışırken, hem geliştirirken hem de kulübün her şeyiyle uğraşmak istemiyorum. Burası büyük bir kulüptür, altyapıyla organizasyon yapmaya çalışıyorum, üst yapıyla yapıyorum. Ben buranın CEO’su değilim ama elimden geleni yapıyorum. Bunu geliştirmeye çalışırken hassasiyetlerim var. İki hafta evvel Giresunspor maçı; taktik çalışıyorum ve rakibi şaşırtmak istiyorum belki. Akşam bunu sosyal medyada görüyoruz. Dün denemedim, karıştırdım ve oda sosyal medyada. Bunu kim veriyor içeriden titiz bir şekilde takip ediyorum, bulacağım ve biliyorum da. Trabzonspor büyük bir kulüptür. Herkes paçasına yapışamaz. Basın yok, bir şey yok. Antrenman yapıyoruz akşamleyin çıkıyor. Trabzonspor’a mı çalışıyorsunuz, rakiplere mi? Kim veriyorsa, kim yayınlıyorsa. Bu sadece burayla ilgili değil, profesyoneller de dahil. İş mi yapacaklar, ilişki mi kuracaklar? İlişkide nasıl bilgi veriyorsunuz? Kendi çıkarınıza göre mi veriyorsunuz? Oyunda inişler çıkışlar olabilir, içinizdeki şeyleri niye dışarı çıkarıyorsunuz? Tek hizmet yerimiz Trabzonspor. Bir gün buradan giderken Özkan Sümer ve Ahmet Suat Özyazıcı gibi iz bırakmak istiyorum. Bununla ilgili sonuna kadar gideceğim. Trabzonspor’un menfaati için. Bu kişiyle ilgili başkan ve yönetimle görüşeceğim, yollar ayrılır. Bu yarayı pansuman edemezsin, kesmen gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Teknik Direktörümüz, Marek Hamsik’in güncel durumuyla ilgili ise şu cümlelere yer verdi: Marek ile dün birebir görüşme yaptım. Marek, hem dünya futbolu için hem bizim için önemli bir figür. Ve örnek bir futbolcu, sporcu. Aile olarak da böyle. Marek’in bu oyun planındaki durumundan değil, daha sonra oyuna girecek pozisyonlarından faydalanmak istedik. Takım içinde onunla fikir alışverişi yaptık. Çünkü çok tecrübesi var. Oyunla ilgili, oyuncuyla alakalı. Marek’in geleceği ile alakalı biz ne yapabiliriz diye de düşünüyoruz. Futbolu bırakacak mı, antrenör mü olacak ve bizimle devam edebilir mi diye. Bugün oyuna girecekti sonra Marc Bartra’nın genel bir durumu oldu ondan dolayı giremedi. Sadece oyunla ilgili tasarruf. Antrenmanda, her şeyde çok örnek bir oyuncu. Zaman zaman değerlendirdiğimiz, zaman zaman değerlendiremediğimiz bir oyuncu.”

Avcı, son olarak ligin şuandaki durumuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “Galatasaray, özellikle son ivmeyle beraber geçen sene bizim durumumuz gibi bir konumda. Bunun içinde inişler çıkışlar olacak. Büyük takımlar, her zaman yarışın içinde ve olmaya devam edecektir. Bunların haricinde ise Konyaspor istikrarlı, Kayserispor önemli işler yapıyor. Genç nesil teknik adamlar oyun kalitesini yukarı seviyelere çıkarıyorlar. Yönetici, medya, teknik adamlar, taraftar. Bu oyunun iyileştirici gücü var buna sahip çıkmamız lazım. Bu sezonun kalitesi yüksek, rekabeti daha fazla olacakmış gibi duruyor geçen seneye kıyasla. Bir devre bitti ama biz iki devre oynamış gibiyiz çünkü 27-28 resmi maç oldu. İkinci yarı itibarıyla daha fazla topun oyunda kaldığı bir oyun arzuluyoruz” görüşlerine yer verdi.

Başa dön tuşu