Trabzonspor Haberleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı’nın değerlendirmeleri

Spor Toto Süper Lig’in 8. haftasında oynadığımız Yukatel Kayserispor karşılaşması sonrası Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı açıklamalarda bulundu.

Müsabakada yaşanan saha olaylarına değinerek sözlerine başlayan Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Birkaç tane konu başlığı var, onlarla ilgili konuşmak istiyorum. Öncelikle ligimizin iyi takımlarından, oyun organizasyonları olan ve Türk futbolunun son dönemlerindeki hem oyun olarak hem de karakter olarak yetiştirdiği isimlerden biri olan Çağdaş Atan’ı tebrik ediyorum. Çağdaş Atan futbola çok değer katıyor, savunmada ve hücumda bir oyun anlayışı var. Özellikle bugün taraftarın da bizlere karşı davranışında bizlere gösterdiği nezaketinden ve bize yardımcı olmasından dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Olaylara değineyim biraz, çok alışık olduğum bir şey değil. Kayserispor çok değerli bir takım Trabzonspor da Türkiye’nin çok değerli takımlarından biri. Kayseri’de çok sevdiğim tanıdıklarım var, Kayserispor’da da öyle. Berna Başkan ile zaman zaman temas kuruyoruz. Bazen oyuncu bazen de oyun üzerinden konuşuruz. Oyuncularımız, rakip oyuncular veya teknik ekibin kesinlikle birbirine karşı hiçbir tavrı yok, herkes birbirine çok saygılı. Bu oyun şampiyon olsan da olmasan da, finali kazansan da kaybetsen de, bugün kazansan veya kaybetsen bile 24 saat sonra bitiyor. Peki bugün Trabzonspor’un veya bir başkasının ne yapması gerekiyor. Tribüne karşı bir saygısızlığımız yok, futbolculara karşı yok, teknik heyete karşı yok, başkana veya yöneticilere karşı yok. Bu bir teessüf mü, bir hatırlatma mı, bir sitem mi?.. Sadece bunu belirtmek istedim” dedi.

Müsabakanın değerlendirmesini de yapan Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Milli takımlardan dönen on oyuncumuz vardı ve sadece son gün taktik çalışma yapabildik. Rakibin oyun planları var. Bugün şunu planladık, 3. bölgede duran oyunda baskıyı değiştirdik. Başka bir baskı şekli geldi ekibimden, bana da mantıklı geldi ve uyguladık. Bunu zaman zaman yaptık, zaman zaman rakibin opsiyonları vardı ve bundan kurtuldular. Biz akan oyunda baskı yapamayız, bekledik 2.5 bölgede. Bunu bazen karşıladık bazen karşılayamadık. Rakip bekleriyle çok derinlikli ve diyagonal oynadığı için bunu bazen onlar etkili oldular. İlk yarıdaki oyun beni Trabzonspor adına tatmin etmedi. Rakibe bireysel hatadan bir pozisyon verdik ama bizim geçişlerden yakaladığımız 3-4 pozisyon vardı ilk yarı itibariyle. Geçişlerden, duran toptan ve set oyunundan pozisyonlar yakaladık. İkinci yarı itibariyle oyun beni çok tatmin etti. Müsabaka berabere bitseydi de böyle konuşacaktım. Topla baskı yaptık, topa sahip olarak şiddetli baskı yaptık. Bunu yaptığın zaman rakibi de yoruyorsun, kazandığın zaman topa da sahip oluyorsun. Oyun beni ikinci yarı tatmin etti. İkinci yarıda oyuna giren oyuncuların katkı vermesi sevindirici. Zor bir deplasmandan, organizasyonları olan bir takıma karşı galip geldik. Oyuncularımı tebrik ediyorum, Kayserispor’a başarılar diliyorum. Biz Trabzonspor olarak geçen senenin şampiyonuyuz ve bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Kasım ayına kadar inişlerimiz, çıkışlarımız olacak. Geçen sene 60 gole katkı yapan önceki üç oyuncumuz yok. Birinin kolu kırıldı, biri satışla gitti, biri transfer oldu. Ön taraf tamamen değişti, 7-8 tane oyuncu yeni gelen oyunculardır. Geçiş döneminde sağlıklı gidiyoruz, algı seviyesi yüksek ve taktiksel de konuşabilen, yüksek enerjisi olan bir gruba sahibiz. İnişler ve çıkışlar olacak ama Trabzonspor hep yarışın içinde olacak. Bu süreçte, özellikle Kasım’a kadar olan bölümü de sağlıklı bir şekilde geçmeyi hedefliyoruz. Tekrar oyuncularımı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Başa dön tuşu