Trabzonspor Haberleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı ve Manolis Siopis basın toplantısı düzenledi

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı ve futbolcumuz Manolis Siopis, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde oynayacağımız Basel maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Stadyumu’nda düzenlenen basın toplantısında Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Milletimizin başı sağ olsun. Acımız ve üzüntümüz çok büyük. Gerçekten canımız çok yanıyor. Hayatımızın en önemli günlerinde en zor maçımıza hazırlanıyoruz. Böyle maçlara hazırlanmak kolay olmuyor. Hepimizin bu oyuna, oyun organizasyonuna odaklanması gerçekten zor. Hafta başından itibaren gün gün, adım adım bunu en iyi şekilde hem zihinsel olarak hem iletişim kurarak daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Futbolun hem iyileştirici hem de birleştirici gücünden faydalanmak istiyoruz. Bu oyunun iyileştirici ve birleştirici gücüne son derece de inanan birisiyim. Bununla ilgili de yarın en iyisini en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Birkaç teşekkür de dünyanın her yerinden gelen kurtarma ve yardım ekiplerine… Avrupa’dan Asya’dan ülkemize gelen ve çalışan herkese teşekkür ediyorum. Aynı zamanda da ülkemizin resmi ve sivil kurumlarına, yardım elini uzatan vatandaşlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Bununla beraber yarın sahada bu oyunun birleştirme gücüyle, iyileştirme gücüyle herkesin tek yürek olduğu bir yerde umarım bundan sonraki süreçlerin de aynı şekilde devam etmesini dilerim. Bu oyunun rekabetle birbirimize saygı göstererek devam etmesi en büyük arzumdur” dedi.

Basel takımı ile ilgili de kısa kısa bilgiler veren Avcı, “Formasyon olarak 4-3-3, 4-2-3-1 oynuyor. Geçen hafta itibariyle de sportif direktör teknik direktör oldu. Son 20 senedir Avrupa kupalarına istikrarlı katılan ve yanlış hatırlamıyorsam 8 kere de Şampiyonlar Ligi play-off’u oynamış bir takım. Ortalama yaşları 23. İlk 11’de oynayan oyuncuların yaş ortalaması ise 25. Avrupa’dan iyi yerlerden yatırım amaçlı aldıkları kiralık genç oyuncuları kullanıyorlar. Böyle bir dönem yaşıyorlar. Genç ve dinamik bir takım olması nedeniyle savunmadan hücuma geçişlerde etkili olabilen bir takım. Konferans Ligi’nde başından itibaren 12 müsabaka oynadılar. 2. Tur’dan başladılar. Yarın bütün enerjimizle bütün duygumuzla şu anda yaşadığımız süreçte ülkenin birazcık yüzünü güldürebilirsek bu bizi çok mutlu edecek. Onun için bugün son antrenmanımızı gerçekleştirip yarın en iyi şekilde maça çıkacağız. Bütün ülkenin bize destek olacağını biliyorum. Bu pozitif enerji için herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Her vatandaşımızın olduğu gibi oyuncularımızın da konuda hassasiyetlerinin olduğunu dile getiren teknik direktörümüz, “Süreç biliyorsunuz İstanbul’da oynadığımız son lig maçından sonra oldu. Ve her dakika geçtikçe ciddiyeti arttı. İnanın hiçbir şey yapmak istemiyoruz. Nasıl bir karar çıkacak ve ne olacak bunları da bilmiyoruz. Kendi coğrafyasında bunu yaşamamış insanlar var ve onların tedirginlikleri var. Sonrasındaki süreçte onlarla iletişim kurarak ve anlatarak, şaşkınlıklarını azaltarak devam ettik. Her vatandaşın olduğu gibi oyuncuların da bu konuda hassasiyetleri ve duyguları var. UEFA bu bölgeyi güvenli görüp oynamaya karar vermiş. Bundan sonraki süreçte biz bunu insanları nasıl mutlu edebiliriz ona bakacağız. Her geçen gün adım adım işin içine girmeye çalıştık. Dün daha iyi gözüküyordu sahadaki enerjimiz. Umarım yarın bu sahaya olumlu olarak yansır” dedi.

Teknik direktörümüz Abdullah Avcı, bundan sonraki sürecin ülkemiz adına daha sağlıklı olmasını dilediğini söyleyerek, “Uzun sene futbol oynadığımız her şehirdeki her arkadaşımız ve her meslektaşımıza her şeyimizle uzanmaya çalıştık. Şu an bağlantı kurduğum dostlarımın birinci derece yakınlarında bir şey yok ama akrabalarıyla ilgili sıkıntıları var. Bir yandan seyredemiyorum bir yandan haber almaya çalışıyorum. Bunun altından da bir şekilde kalkılacak. Bundan sonraki sürecin ülkemiz adına daha sağlıklı olmasını diliyoruz. Böyle bir durumda transfer fırsatının çıkmasını istemezdim açıkçası. Fırsat, oyuncuların oynaması gerektiğiyle ilgili bir durum. Bizim de bu konuyla ilgili mevki olarak bir sıkıntımız vardı. Markovic’i daha evvelden de oyuncu olarak tanıyoruz. Çok iyi de bilgiler aldım kendisiyle alakalı. Hem oyuncudan hem teknik heyetinden. O da buna çok doğru bir adım attı. Şu an itibariyle kulübe geldi. Umarım kısa zamanda bize önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Futbolda rekabetin her zaman saygı çerçevesinde olması gerektiğini dile getiren teknik direktörümüz, “Bu bir oyundur. Rekabet tabii ki olacaktır. Bu oyunda kazanan da var kaybeden de. Bu bir oyundur dünyanın sonu değildir. Bunu bugünlerde anlamamamız gerekiyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor olmadan, bu güzel rekabet olmadan bu kadar kitleler bunun peşinden gelemez. Geçen sene şampiyon Trabzonspor’dur bu sene biraz geri kalmıştır. Bu sene şampiyon başka bir takım olacaktır biz buna saygı göstermeliyiz. Bizim daha iyisini nasıl yapabileceğimize çalışmamız gerekiyor. Bütün arzum ve isteğim bu etkileşimin devamlı olmasıdır. Türk milleti öyle bir millettir. Herkesin bu enerji ile devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Konferans Ligi’nde yolumuza son 16’da devam etmek istediğini dile getiren Abdullah Avcı, “Biz bu sene itibariyle Trabzonspor olarak Şampiyonlar Ligi’nde play-off oynadık. Avrupa Ligi’nin grubunda 9 puan aldık ve şu an Konferans Ligi’nin son 16’sına kalmak istiyoruz. Bu rekorsa tamam çok güzel ama biz bunun devamını sağlamak istiyoruz. Bir senede 3 ayrı ligi oynamak farklı bir tecrübedir ben böyle bakıyorum. Bunun daha ilerisinin heyecanı ve isteği var bende. İnşallah daha ilerisini gerçekleştiririz. Karadeniz insanının duygusunu çok iyi bildiğim için yarın o biletlerin zaten tükeneceğini onların tribündeki yerlerini alacağını ve takıma destekleyeceklerini de çok iyi biliyorum”dedi.

Deprem bölgesinde olan eski futbolcularımızla ilgili de konuşan Avcı, “İsmail Köybaşı ile bire bir görüştüm. Erce ileHaluk hocamız görüştü. Kamil Ahmet ilede Emrah Tok görüştü. Bazen öyle donuk bir halimiz oldu ki bir gün sonra, üç gün sonra arayabildik. Ben İsmail ile görüştüm. Kendisinin morali çok bozuktu. Ailesi ile ilgili bir sıkıntı yoktu ama yakınları ile ilgili sıkıntı vardı” diyerek sözlerini tamamladı.

Deprem felaketinden ötürü çok üzgün olduğunu belirten futbolcumuz Manolis Siopis ise, “Gaziantep, Hatay ve çevre illerde yaşanan depremden dolayı çok üzgün olduğumu söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Maç hakkında çok fazla söylenecek pek bir şey yok, hocamız zaten söyledi. Yarın bu maçı hep birlikte oynayacağız. Bütün Türkiye bir olduğunu gösterecek. Taraftarlarımızdan ricam, maç bileti almaları ve bizimle beraber olmalı çünkü tribün gelirleri deprem bölgesine aktarılacak, dolayısıyla onları yarın stadyuma bekliyorum. Bütün dualarım depremden etkilenen ailelerle beraber olacak” dedi.

Siopis ayrıca, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında Türkiye ile Yunanistan’ın dayanışma ve yardımlaşma içerisinde olduğunu belirterek, “Hepimiz insanız, eşitiz. Bu tür durumlarda birbirimize her zaman yardımcı olacağız ve olmaya devam edeceğiz. İki farklı ülkeyiz ama bence aynıyız. Çok yakın kültürlere sahibiz. Türkiye böyle sorunlar yaşadığında Yunan halkı her zaman Türk insanı ile beraber olacaktır. Sosyal medyada fotoğrafları gördükten sonra çok duygusal anlar yaşadım. Bunların tarifi çok zor” görüşlerine yer verdi.

Başa dön tuşu