Trabzonspor Haberleri

Antrenörümüz Orhan Ak’ın maç sonu değerlendirmeleri

Antrenörümüz Orhan Ak, Spor Toto Süper Lig’in 25. haftasında evimizde oynadığımız ve 4-1 kazandığımız Adana Demirspor karşılaşması sonrası açıklamalarda bulundu.

Antrenörümüz, oyuna çok iyi başladığımızı belirterek, “Erken golü bulduk daha sonra rakibin 10 kişi kalması aslında fırsat gibi görünürken bizi daha çok rehavete soktu. Oyunun hızını ve temposunu düşürdük. Hiç memnun olmadığımız dakikalardı. Rakip 10 kişi kalmasına rağmen etkili olmaya başladılar. Merkezi iki 6 numara ile oynamamıza rağmen devamlı hücumlar yemeye başladık, rakip hamleler yaptı. 2-1 ve 3-1’i yakalayabilirlerdi. İkinci yarıya daha coşkulu ve hızlı başladık. Hücumcu oyuncuların kalitesi de devreye girince net bir skor elde ettik. İkinci yarı oyun tamamen bizdeydi diyebiliriz. Taraftar da devreye girip desteği verince istediğimiz skor oldu. Tek hedefimiz galibiyetti, onun mutluluğunu yaşıyoruz. Camiaya, taraftara ve bize güzel bir hediye oldu” ifadelerine yer verdi.

Ak, Trabzonspor’un büyük bir camia olduğunun altını çizerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sadece Abdullah Avcı hocanın ayrılması değil onun haricinde de olağanüstü bir durum var. Başkanın istifası ve kongre süreci. Bu süreç oyuncuya da yansıdı. Gelecekle alakalı kaygılar olabilir, belli hedeflerden kopmuşsunuz onun da bir kaygısı var. Son zamanlarda kazanamamanın da takım üzerinde etkisi oldu. Buraların duygusu çok fazladır. Kaybederken inişler çok fazla olabilir buralar büyük camia. Bizde bir iki gün çok zorlandık, bu bir gerçek. Bunu çok net görebildik. Özellikle zihinsel durumun takım üzerinde etkisini gözlemledik. Oyuncunun sorumluluklarını bilmesi lazım. Sahne onların, seyirci için sahneye çıktığınızda perdenin arkasında ne yaşadığınız önemli değildir. Hem kendimiz hem takım hem camia için bu maçı kazanmak çok önemliydi. Şartlar zor olsa bile kazanabildik. Büyük takımlar böyledir. Dalgalanmalar yaşanabilir ama çıkış daha hızlı olacaktır.”

Antrenörümüz, futbolun sadece matematikten ibaret olmadığını ve farklı faktörlerin de olduğunu vurgulayarak, “Bu iş öyle bir şey ki bir sürü parametrelerin birleşip az hata yapıp beraber sinerjiyi oluşturduğun zaman oluyor. Şampiyonluk çok zordur. Şampiyonluktan sonraki planlama çok daha zordur. 2’si 3’sü daha zordur. Futbol öyle bir şey ki iki kere iki dört etmiyor, üç ya da beş ediyor. Futbolda öyle bir matematik yok bir sürü faktör var. Oyuncular bir insan. Her teknik direktör her planlamalarda yüzde 20, yüzde 30 sapmalar olur. Bu bir gerçek biz daha fazlasını yaptık. Planlamada da enerjide de. Bu sadece sahada oynanan takım oyunu değildir. Bu başkandan başlar aşağıya doğru devam eder. Böyle bir bütündür. Eğer o duyguda değilseniz futbol böyle bir şeydir, direkten döner. Futbolcu bu oyunun en önemli faktörüdür. Şampiyonlukta da en büyük pay onundur. Futbol çok kolay bir oyun değil. Bunları çok geniş değerlendirmek lazım. Hocamız herkese nasip olmayan çok değerli bir ayrılık gerçekleştirmiştir. Futbolda 15 yaşından beri mücadele ediyorum birçok kupa kazandım. Hepsi bir anı oluyor. Benim Abdullah Avcı’dan öğrendiğim en önemli şeylerden bir tanesi etik değerler. Abdullah Hoca Türk futbolu için çok önemli bir isim. Bence çok değerli bir şey yapmıştır. Kulübün menfaati için yaptı biz de saygıyla karşıladık. Doğru olan ekiple geldik ekiple birlikte dönmek fakat hem hocamız hem mevcut yönetim böyle bir talepte bulundular ben de bu sorumluluktan kaçmak istemedim. Önümüzde bir kongre süreci var hem Trabzonspor hem de bizim adımıza hayırlı olur. Oyunculara da bir haftalık bir izin verdik. Daha sonra Milli Takım arası var. Durumumuzla ilgili konuyu da kongreden sonra yönetim yapacaktır” cümlelerini kullandı.

Başa dön tuşu