Trabzonspor Haberleri

Abdullah Avcı’nın Giresunspor maç sonu değerlendirmeleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, Spor Toto Süper Lig’in 17. Haftasında evimizde oynadığımız ve 3-0 kazandığımız Bitexen Giresunspor karşılaşması sonrasında açıklamalarda bulundu.

Teknik Direktörümüz, yeni yıla iyi bir şekildebaşlamak için bu galibiyetinçok önemli olduğunu belirterek, “Bugün rakibimiz yöremizin takımlarından Giresunspor. Hakan Keleş hoca ile birlikte istikrarlı şekilde hem bir alt ligden çıktılar, hem iki senedir ligde önemli işler yapıyorlar. Son 4 maçta 10 puan topladılar. Galatasaray’ı, Fenerbahçe’yi İstanbul’da yendiler. Belli bir oyun planları var ve bunu iyi uyguluyorlar. Oyuna daha fazla girebiliyorlar. Yılbaşı öncesi Karagümrük deplasmanında talihsiz bir sonuç aldık. Bu oyunun içinde bunlar olduğunu düşünüp o maçı da çalışıp bir kenara bırakarak, yeni yılda galibiyetle başlamak bizim için önemliydi. Sezon başından itibaren sakatlıklar ve son olarak Edin Vişça’nın da olmaması bizi zor durumda bıraktı. Bu sefer formasyonda değişiklik yapmak istedik. Bugün sahada 4-4-2 düzeninde yer aldık çünkü oyuncu profilleri de buna uygundu. Oyuncularım bugün maç önünde bile savunmada ve hücumda neler yapacağımızı, oyuna girenlerin de aynı şekilde neler yapacaklarına dair sorduğu sorular beni son derece memnun etti. Bugün, zihinsel bir yıpranmadan sonra oyuncu biran evvel sonuç almak istedi ilk yarıdan itibaren. Bazen biraz daha topa sahip olabilirdik, rakip basmıyor bekliyordu. Bazen doğru oynadık bazen telaş yaptık. Duran topta kendi kalelerine attılar. Doğru organizasyonu yaparsan oyun bir şekilde seni ödüllendirir. İkinci golü bulduktan sonra daha özgüvenli oynama, mevcuttaki oyuncuların ve sonradan girenlerin kulübe katkısı son derece önemliydi. Kaptan belki top kurtarmadı ama her oyun başlangıcı diğer kaleye götürdü bizi. Abdülkadir Ömür 90. dakikada bile baskı yapıyordu, önemli katkılar sağlıyor. Marek Hamsik devlet nişanı ödülü aldı, kendisini tebrik ediyoruz. 80. dakikada oyuna giriyor sanki oyunun başında gibi katkı sağlıyor. Naci Ünüvar da aynı şekilde hastalıktan çıktı önemli katkı sağladı. Oynayanlar, oynamayanlar önemli katkılar sergiledi. Geçiş dönemi diyelim buna. Seri galibiyetler için önemli bir galibiyetti. Oyuncularımı tebrik ediyorum, Giresunspor’a da başarılar diliyorum” dedi.

Avcı, hiçbir zaman eksik oyuncuların arkasına sığınmadıklarını vurgulayarak, “Ben bugüne kadar şu eksikti, bu eksikti demedim. Bugün Edin Vişça gibi bir oyuncu bizimle beraber değil. Yaklaşık 1 senedir faydalanamıyoruz. Ligin en kaliteli oyunculardan biri Bruno Peres, geçen seneden beri yok. Ayrılanlar oldu, bir sürü formasyon değişikliği oldu. Geçen sene şampiyon olan takımla Süper Kupa’yı aldıktan 1 gün sonra bazı oyuncular ertesi gün ayrıldı. Dorukhan jokerimdi, sakatlandı. Başka bir şehre gittiğinde bile alışman uzun zaman alıyor. Oyuncu sirkülasyonu da biraz fazla olunca zaman kaybı gibi oldu. Türkiye Süper Ligi’nin son iki sezondaki şampiyonlarının bu sezona kadarki zamanlarına baktığında hepsinden önde olan takım Trabzonspor’dur. 2 yılı aşkındır buradayım. Sadece geçen hafta Karagümrük’e karşı erken teslim olmamız beni çok üzdü. Dalgalanmaların çok olduğu bir şey. İç sahada 33 maçtır kaybetmiyoruz. Birçok istatistikleri kırdık. Oyun bu, bazen kazanacağız bazen kaybedeceğiz. Bazı oyuncularla sezon başı kamp da yapamadım” ifadelerine yer verdi.

Teknik Direktörümüz Naci Ünüvar ve Lahtimi ile ilgili ise şu cümlelere yer verdi: “Rakibe göre ve elimizdeki oyuncu profiline göre sistem değişecek. Naci özellikle içeride de dışarıda da oynayabiliyor. Kendisi 10 gündür hasta, 2 gün de hastanede kaldı. Bademciklerinde bir sorun vardı. Bugün ona göre oyundaki süresini ayarladık. Lahtimi pasaport sorunu sebebiyle kampta bizimle olamadı, bir tane hazırlık maçında oynatamadık. Naci önemli bir oyuncu, bugün de girdiğinde iyi işler yaptı. Süresini doğru şekilde planlamaya çalışıyoruz.

Avcı, son günlerde kamuoyunda yer alan VAR kayıtlarının açıklanmasıyla ilgili ise şu değerlendirmelere yer verdi: “Hakem ve VAR konusunu 2000 yılından bu yana konuşmadım. Bunu konuşuyorsak, Türk Futbolu’nun esas sorunlarını konuşmamış oluruz. O yüzden bu konuya ben yorum yapamam, ilgililer yani TFF ve MHK yapar. Ayrıca benim açımdan kazanmak için her yol da mübah değildir. Bunu da belirtmek isterim.”

Teknik Direktörümüz son olarak, Trabzonspor’un her zaman yarışın içinde olacağını ve aynı zamanda altyapıdan üretmeye de devam edeceğini söyleyerek, “Trabzonspor olarak akademiye yatırım yapıyoruz. Trabzonspor yarışacak ve yarışırken de üretmek zorunda, sürdürülebilir bir duruma gelmek için. Onun için genç oyunculara yatırım yapıp doğru zamanda ve planlamayla kullanmak istiyoruz. Bunu yapmaya devam edeceğiz, bu iş performans işi. Performans ile bana katkı sağlayana da kapımız açık, sonuna kadar yardımcı olacağız. Uzun süredir performans vermeyen oyuncular için de ona göre planlama yapacağız. 1 günlük maçla da düşüncelerimiz değişmez, bu iş süreklilik isteyen bir iş” açıklamalarına yer verdi.

Başa dön tuşu