Trabzonspor Haberleri

Abdullah Avcı’nın Ferencvaros maçı sonrası açıklamaları

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığımız Ferencvaros karşılaşması sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Müsabakayı değerlendiren Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Rakip arkası koşuyla bir gol yedik. Sonrasında oyuna ortak olmak istedik ama bizim gibi bir takıma yakışmayacak şekilde bireysel olarak ikinci ve üçüncü golü ayağımızdaki topları kaybedip yediğimiz goller var. 2-0’dan sonra oyuna döndük, kaçırdığımız bir gol var ve attığımız gol var. 2-1’de tam oyun istediğimiz bir yöne dönecekken üçüncü golü yedik. Rakip de eksik kaldı. İkinci yarıya çıkarken oyunu döndürebileceğimizi ve hatta kazanabileceğimizi düşünüyorduk ama bunun için doğru oyun gerekiyordu. İkinci yarıya çıkarken üç değişiklik yaptık. Oyun buna cevap vermeye başladı çünkü rakip geçişi kovalayacaktı. Üç golün ikisi bireysel hata onun dışında pozisyon vermedik. İkinci yarıda topa daha çok sahip olup daha iyi oynamamız gereken yerde rakibe üç kere geçiş oyunundan pozisyon verdik. Böyle oyunlarda daha hızlı oynamamız lazım, daha fazla boş koşu yapmamız lazım, daha fazla yardımcı koşu yapmamız lazım, daha fazla rakibin arkasına ve kenarlardan ceza sahasının içindeki hedefe doğru paslar atmamız lazım ki ikinci gol ve sayılmayan üçüncü gol yine kenar orta. Bunların sayısını daha da arttırıp, blokların dışına çıkmadan hareket etmemiz lazım. Bugün kaybettik, oyunda kendi adımıza eleştireceğimiz pek çok yer olabilir. Olumlu tarafları daha az, olumsuz tarafları daha fazla. Daha kaliteli takımız, daha teknik kapasitemiz yüksek, daha doğru oyun oynamamız gerekiyordu. Ona rağmen kaybetmeyebilirdik. Oyunun anlarını, sürelerini, ne gerekiyorsa duygularımızı karıştırmadan yapmamız gerekiyordu. Kaybettik, turnuvaya mağlubiyetle başladık. Nasıl başladığın değil, nasıl bitirdiğin önemlidir. Biz yine burada kendimize ne gibi dersler çıkarabiliriz ona bakacağız. Bu maçı kapatıp pazartesi günü oynayacağımız Süper Lig karşılaşmasına fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanacağız. Sonrasında da yine Avrupa’da oynayacağımız müsabakaya odaklanacağız. Rakibi tebrik ediyoruz. Biz daha iyisini yapmak için yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Oyuncu sirkülasyonu ve sözleşme ile ilgili olarak gelen sorulara ise Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Geçtiğimiz sezondan önce bir 6 aylık süre çalışmıştım, sonrasında Trabzonspor’un şampiyonluk hedefi doğrultusunda bir kadro oluşmuştu. Bu hedefe de belki de Türk Futbol tarihinde az rastlanır bir puan farkı atarak, rakiplerini hiç yanına yaklaştırmadan, 11 puan fark atarak ulaştık. Burada bu değişimi bir örnek verecek olursak Cornelius’un bizim dışımızda gerçekleşen transferi, Ahmetcan Kaplan’ın transferi aynı zamanda kulübe de maddi kazançlar sağladı. Geçen seneki hedeflerine ulaşmış ama yavaş yavaş da bu değişimi yapması gereken bir Trabzonspor var. Yaş ortalamamız daha düştü, başka bir oyuna geçiş ve bu oyunda bence Avrupa kupaları hariç Süper Lig’de sadece Antalyaspor maçı ile ilgili bir kaybımızın olduğunu düşünüyorum. Bazen ben de oyunlardan memnun olmadığımı söylüyorum. Geçiş döneminde bunlar gayet normal, puan ortalaması gayet doğru gidiyor. Kayıp olarak sadece Antalyaspor maçını görüyorum. Geçiş sürecini oldukça iyi ve hızlı geçtiğimizi düşünüyorum. Daha iyi oyunlar oynayabilecek durumuzun oluştuğunu düşünüyorum. Mukaveleyle ilgili olarak ise, geçtiğimiz yıl şampiyonluğu garantilemeden Sayın Ertuğrul Doğan sözleşmemizi uzatmayı teklif etmişti. Ben de şu an gerek yok, ben zaten buradayım, öncelikle şampiyonluk hedefine ulaşalım dedim. Yazın, Ertuğrul Bey yine benimle görüşmek istediğinde ben kendisine siz nasıl istiyorsanız öyle olsun dedim. Nihayetinde de Ertuğrul Bey nasıl istiyorsa öyle oldu. Üç sene uzattık, karşılıklı mutlu ve yeni bir organizasyona, yeni hedeflere gidebilmek için kulübün içindeki değişimleri de doğru yaparak üç senelik mukavele teklif ettiler. Ben de hiçbir şey sormadan imzaladım. Trabzonspor adına da benim adıma da hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde yanıt verdi.

Başa dön tuşu