Derneğimizden HaberlerEtkinliklerimiz

40. Türk Günü Yürüyüşü’ndeydik

ABD’nin New York kentinde düzenlenen “Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü”nün 40’ıncısında yağmura rağmen Türk-Amerikan toplumu vatandaşları ve dernek üyelerimiz taraftarlarımız, ünlü Manhattan sokaklarını bordo maviye boyadı.

New York Manhattan’daki Madison Caddesi’nde yerel saatle 11.30’da başlayan yürüyüş, Türkevi yakınlarında 47. Sokak’taki parkta son buldu.

Yürüyüş münasebetiyle bir video mesaj yayımlayan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Amerika’nın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, yardımseverlik, büyük aşk ve heyecanla yardım götürme çabaları hepimizin gözlerimizi yaşarttı. Hepinize şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşe Türk-Amerikan toplumu üyelerinin yanı sıra, Türkiye’nin Birlemiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana ve bazı dernek temsilcileri katıldı.

Başkonsolos Özgür ise “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında gerçekleştirdiğimiz 40. Türk Günü Yürüyüşü’nün yağmura rağmen önemli bir katılımla düzenlenmesi çok önemli.” dedi.

Türk Günü Yürüyüşü’nün, zamanla Türk-Amerikan toplumunun beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmesi, Amerikan toplumunda sesini duyurması için bir vesile teşkil ettiğini belirten Özgür, “Amerika’daki Türklerin Amerikan toplumunun önemli bir parçası olarak konumunu her geçen gün daha da güçlendiriyor olması takdire şayandır.” diye konuştu.

Başa dön tuşu