Trabzonspor Haberleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı’nın Beşiktaş maçı değerlendirmeleri

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı Beşiktaş maçına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı’nın maça ilişkin değerlendirmesi şu şekilde:

Ligimizin oyuncu kalitesi yüksek şampiyonluklarla dolu ve ciddi içerde en fazla baskı yapan, oyunun ilk yarısı özellikle sonrasında en fazla hava topu mücadelesi yapan, en fazla ikili mücadeleye giren, en fazla temas yapan ve en fazla faul yapan takımına karşı sahadaki pozisyonumuzu almak istedik. Beşiktaş en son 7 gün evvel müsabaka oynadı o 7 gündür bizim müsabaka için çalışıyor. Biz 8. günde 3. maçımızı oynadık. Bir tanesi ligin en çok koşan takımı Kasımpaşa bir tanesi Fransa Ligi’nin en önemli takımı, yaş ortalaması 24 ve bazı yerlerde oyuncu değişikliği yapamıyorum. Bugün de ligimizin en kaliteli takımlarından bir tanesi. Kazanmak için gelmiştik, son 2 senedir buradan kazanarak çıktık.

Oyun aslında istediğimiz gibi başladı. Duran toptan golü bulduk. Arkasından oyunda topa sahip olmaya başladığımızda Marek’le, vuruşu yapsa 2-0 olacak döndü kendi kalemize yediğimiz gol var, bu işde bu var. Sonrasında da bu sefer rakibin yaptığı hata 3.bölgede taçtan yaptığımız presten yaptıkları hata tekrar öne geçtik ve devrede bu şekilde içeri girdik.

2. yarı itibariyle 3. bölgedeki taç duran oyun, kaybettiğimiz yerde baskı, onun dışında 2,5 bölgede bekleyip rakibin de 2-1-7 gibi pozisyon aldığı durumda daha fırsatlar önümüze çıkacaktı ki çıktı. Maçı 3-1’e, 4-1’e getireceğimiz fırsatlar çıktı. Rakip 4-4-2’ye dönünce orta sahada çok fazla topa sahip olmaya başladık. Marek aslında süre olarak belki bu kadar oynamayacaktı ama orta sahada hep 1 fazla 1,5 fazla 2 fazla olduğumuzda her topla beraber ilişkilerimiz çok iyi gidiyordu. Sonrasında topa sahip olduğumuz bir anda topu gezdirirken Eren’in ayağının altından kaçırdı, taç oldu, kenar ortası devamında Cenk Tosun attı 2-2 oldu. Onların baskısı devam etti. Biz final paslarını atamadık. İyi bir müsabaka oldu diye düşünüyorum. Kazanmak için geldik. Söylediğim gibi son 2 senedir kazanıyorduk. Ama iyi bir atmosferde iyi bir ortamda iyi bir müsabaka oynandı, iyi bir maç oynandı. Beşiktaşlı futbolcuları da iyi niyetinden yaptıkları mücadeleden dolayı tebrik ediyorum.

Bugün itibariyle 8. gün 3. maç. Kasım’a kadar ki süreçte her kulvarda yarışarak devam edeceğiz. Onun için 2 gün izin yapacağız. Cumartesi maçımıza hazırlanacağız. Sonrasında iki tane Avrupa Kupası maçı üst üste var. Kasım’a kadar en sağlıklı bir şekilde kendimizi atmaya çalışıyoruz. İki tane de devre arasında sakatlıktan dönecek oyuncumuz var. Ben güzel bir müsabaka olduğunu düşünüyorum. Oyuncularımı tebrik ediyorum.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı; futbolda bakış açısının biraz değişmesi gerektiğini belirterek, “Öyle bir atmosfer yaratılıyor ki final maçı gibi. 20 küsür haftayı ne yapacağız. Bugün kim kazanırsa kazansın şampiyon ilan edilmiyordu. Önemli olan oyunu nasıl geliştirebiliriz, ne yapabiliriz. Bence bu kaygıların veya oynanan oyuna biraz daha şöyle bakmak lazım diye düşünüyorum. Hatta biz bunu kendi şehrimizde de burada da yaşadım. Bu oyun topla oynanıyor, topun değerini bilmekle oynanıyor. Bugün Avrupa maçına izlerseniz, dikkat ederseniz kendi oyununa göre, oyuncuna göre, rakibe göre planlar yapıyorsun artık. Tabiki duygu ölçülüyor artık. Onun için biraz daha bakış açısını değiştirirsek, kazanmanın, kaybetmenin ölüm olmadığını, bu güzel oyunun iyileştirme gücünün olduğunun farkına varırsak bence futbol çok güzel bir şey. Bu tarafından bakarsak kendimizi daha iyi hissedeceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Orta sahada sayısal olarak fazla olduklarını söyleyen Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı “Ataklarımızdan sonuçlandırdığımız var sonuçlandıramadıklarımız var. Marek’in sakatlanma riski vardı, Yusuf da bizim için önemli. Bakasetas 3.90 dakikasını hemen hemen oynuyor. Yukarıdan beri alıyoruz, gözlemlerimiz var, bence girenler de oyuna doğru cevaplar verdiler diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yoğun bir maç temposu içinde 1 saatin bile kendileri için büyük önem taşıdığını söyleyen Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “1 saat bile önemli ama Futbol Federasyonu veya yayıncı kuruluş böyle bir karar verilmişse bunun üzerinden maç öncesi konuşmak bir savunma şeklini oluşturur. Artık buna alıştık ve alışmak zorundayız. Artık bunun için bir sürü rejenerasyon ve toparlanma çalışmaları kullanıyoruz. Bilimden faydalanıyoruz, beslenmeden, dinlenmeden, antrenman tekniklerinden toparlanıyoruz. Aslında bugün biz 72.saat maça çıkmıştık. Onun için 1 saat bile bizim için önemli” dedi.

Başa dön tuşu